• help@blokowe.pl
  • 41 242 12 22

Mesh WiFi

Jak zwiększyć zasięg sieci Wi-Fi?

Co to jest Usługa Mesh WiFi

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w biurze, firmie, a nawet mieszkaniu bez sieci Wi-Fi. Smartfony, tablety, Smart TV, drukarki, komputery czy laptopy to urządzenia, z których korzysta się na co dzień. Prowadzenie kabli przez cały dom lub biuro nie tylko generuje koszty, jest też niewygodne i ogranicza mobilność urządzeń przenośnych. Dzięki sieci bezprzewodowej zarówno z Internetu, jak i zasobów sieci lokalnej można korzystać z dowolnego miejsca, pod warunkiem, że dociera do niego sygnał Wi-Fi. I tutaj pojawia się problem. Betonowe ściany, metalowe przeszkody, a czasem zbyt rozległy obszar biura, hali czy mieszkania bywają przyczynami powstania tzw. martwych stref, czyli obszarów, do których sygnał sieci bezprzewodowej nie dociera.

Przykładowe pokrycie mieszkań i domów sygnałem sieci bezprzewodowej z jednego punktu dostępowego (router lub terminal światłowodowy)

Za słabą jakość sygnału lub jego brak odpowiadają nie tylko grube ściany czy zbyt duża powierzchnia, ale również przeszkody w postaci mebli, a nierzadko także zła konstrukcja budynku. Przyczyną zniekształcenia sygnału mogą być także inne urządzenia elektroniczne znajdujące się w pobliżu routera.

Przykładowe pokrycie mieszkań i domów sygnałem sieci bezprzewodowej nadawanej przez zespół urządzeń – system Mesh WiFi

Mesh to grupa połączonych ze sobą routerów, które w kooperacji tworzą sieć Wi-Fi o powiększonym zasięgu. Systemy Mesh chętnie wykorzystywane są w dużych biurach, miejscach publicznych, a także w kilkupiętrowych prywatnych domach.
Oprócz tego poszczególne elementy sieci komunikują się ze sobą, wymieniając informacje o podłączonych urządzeniach klienta i dobierając dla nich takie parametry połączenia, które pozwoli na najszybszy przesył danych i lepszą stabilność w dostępie do Internetu.
W rezultacie, gdy poruszasz się np. ze smartfonem po mieszkaniu, przełączasz się do punktu dostępu o sygnale zapewniającym stabilniejsze połączenie z Internetem. To wszystko dzieje się w sposób płynny i bez przerywania transmisji.
System Mesh można w razie potrzeby rozbudowywać – zwiększając obszar pokryty sygnałem poprzez dodawanie kolejnych urządzeń. Jeśli w którymś z pomieszczeń nadal będzie występował problem z działaniem sieci bezprzewodowej, wystarczy umieścić w nim kolejną jednostkę sieci Mesh, aby wszystko działało sprawnie.

Zalety:

poprawiają zasięg sieci bezprzewodowej w domu lub firmie, a urządzenie dostępowe można umieścić w dowolnym pomieszczeniu,
w przypadku sieci Mesh nie ma mowy o stratach przy przekazywaniu sygnału,
charakteryzują się stabilnością,
ich instalacja nie wymaga specjalistycznej wiedzy od użytkowników,
są wygodne w zarządzaniu oraz monitorowaniu ruchu,
można dowolnie zmniejszać lub zwiększać zasięg sieci poprzez dodawanie lub odejmowanie urządzeń dostępowych.

Pracujemy na urządzeniach Huawei OptiXstar K562 bezprzewodowy router Wi-Fi 6 AX3000.

Huawei OptiXstar K562 to bezprzewodowy router przeznaczony do pracy w pasmach 2,4 i 5 GHz jednocześnie. Obsługuje standard Wi-Fi 6, korzysta z protokołów IEEE 802.11 b/g/n/ax w paśmie 2,4 GHz i IEEE 802.11 a/n/ac/ax w 5 GHz. Maksymalna teoretyczna przepustowość Wi-Fi wynosi 3000 Mb/s – 574 Mb/s w 2,4 GHz oraz 2402 Mb/s w 5 GHz. Router posiada 3 gigabitowe porty Ethernet (10/100/1000Mb/s), każdy z nich może pracować jako WAN lub LAN, rodzaj podłączenia jest rozpoznawany automatycznie.

Urządzenie jest kompatybilne z siecią Mesh, możesz je sparować z innymi produktami Huaweia. W tym trybie K562 komunikuje się z pozostałymi punktami dostępowymi bezprzewodowo, bez konieczności stosowania kabla Ethernet. Sieć jest widoczna pod jedną nazwą, przemieszczając się pomiędzy poszczególnymi urządzeniami będziesz automatycznie przełączany tak, aby uzyskać jak najlepszy sygnał.

Oferowany produkt zapewnia wiele przydatnych funkcji. Wykorzystuje Beamforming – kształtowanie wiązki w celu poprawy zasięgu transmisji oraz nowoczesne szyfrowanie WPA3, które zabezpieczy twoją sieć przed atakami. Funkcja eAI rozpoznaje najważniejszy ruch sieciowy (taki jak gry online, telekonferencje czy nauczanie online) i nadaje mu odpowiedni priorytet.

Router możesz połączyć z dowolnym terminalem ONT Huaweia w celu rozszerzenia już istniejącej sieci bezprzewodowej. Cała operacja jest bardzo szybka i prosta, wystarczy wykorzystać przyciski WPS znajdujące się na obu urządzeniach. Po dokonaniu wstępnej konfiguracji K562 będzie synchronizował swoje ustawienia z głównym terminalem.

Użytkownik niezależnie od liczby zastosowanych K562 będzie widział jedną sieć bezprzewodową, nie musi ręcznie przełączać się pomiędzy poszczególnym urządzeniami. Oferowany produkt wspiera standardy 802.11k i 802.11v odpowiadające za roaming danych. Będąc przełączanym pomiędzy jednym a drugim urządzeniem w sieci nie powinieneś odczuć żadnych spadków przepustowości.

Oferowany produkt jest wyposażony w 3 gigabitowe porty Ethernet (10/100/1000 Mb/s). Korzystając z funkcji Mesh i bezprzewodowego WAN masz do dyspozycji wszystkie porty. Jeżeli będziesz korzystać z połączenia przewodowego to jeden z nich musi służyć za WAN, do dyspozycji pozostaną 2 porty LAN.

Urządzenie możesz zasilić z wykorzystaniem gniazda DC. W zestawie znajdziesz zasilacz 12 V DC / 1 A. Maksymalny pobór mocy wynosi 12 W.

Przyjdź do nas
ul.Iłżecka 91 Ostrowiec Świętokrzyski
Zadzwoń do nas
41 242 12 22
Napisz do nas
biuro@blokowe.pl